3 típusú ételt forgalmaznak ma a piacon: konzerv, félig nedves étel és száraz étel. Ezek a kutyaeledelek úgy árban, mint minőségben változók. A konzervek tartalma 75%-ban víz, ehhez még hozzájön egy kis vegyes hús, hal, gabonakészítmények. Könnyű elkészíteni és a kutyák imádják! Azonban a kutyakonzervek kevés tápanyagot tartalmaznak, ami azt jelenti, hogy nagy adagot kell adj a kutyádnak.
Ideje venni egy új zsákkal |
A pókvirág egyedülálló darabja a macskabútoroknak és elég kicsi ahhoz, hogy bárhol elférjen, de mégis középpontja a macska aktivitásának. A cicák szeretnek mászkálni a szírmok között, hogy a virág alá kerüljenek, ahol pihenésre, relaxálásra alkalmas titkos helyet fedezhetnek fel vagy ahol az élet nagy kérdésein elmélkedhetnek.
Elősegíti a vese és a húgyutak egészséges működését. A Kidney Support egy biztonságos, természetes orvosság, amit egy a természetes gyógymódban ismert szakértői csoport hozott létre. Rendszeres használattal a Kidney Support serkenti a vese működését, elősegíti a vérnyomást a normális skálán belül tartani és segíti a fölösleges anyagok szervezetből való rendszeres ürítésének fenntartását - így támogatást nyújt az optimális teljesítmény elérésére a kutyák és macskák húgyúti rendszerében. A Kidney Support növényi összetevőket tartalmaz, melyek különösen a kutyák és macskák egészséges veseműködésére voltak összeválogatva.
Biztos itt járt.... |
Rengeteg tulajdonsága van a kutyádnak, melyek figyelmen kívül maradnak. De nem is csoda, hiszen a legtöbb ember csak a társaság miatt tart kutyát.
Az egyik ilyen jellemző a kutyának az a természetes képessége lenne, hogy szagot fogjon és kövesse a nyomot, hogy megtalálja és elejtse a zsákmányt. Sok kutyafajta kimondottan arra lett kitenyésztve, hogy mindenféle vadat kövessen, bizonyos mértékig minden kutyának megvan ez a képessége. Más szóval, hagyjuk a kutyát szaglászni, mert a nyomkövetés az élete része!
Igen - négylábú társaink is küzdhetnek napszúrással. A kutyatulajdonosoknak fontos tudni, hogy kutyájuk milyen veszélyeknek van kitéve, illetve, a szükséges ápolás nyújtása érdekében fel kell tudniuk ismerni a napszúrás első jeleit.
Minél világosabb az ember bőre, annál hajlamosabb arra, hogy napszúrást kapjon. Ez a törvényszerűség kutyákra is érvényes: minél világosabb szinű a kutya szőre, annál könnyebben kaphat napszúrást. Következésképpen, egy fehér szőrű kutyánál hamarább léphet fel napszúrás, mint egy sötétebb szőrű egyednél. Leggyakrabban a fülek, hastáj, ágyéki táj és a hátsó lábak belső tájéka van kitéve a napszúrás veszélyeinek.
Kinyúlok ettől a melegtől |
A kutyákon meglehetősen könnyű felismerni a napszúrás jeleit, főleg ha az eb töltött időt a napon. Az enyhe égés, amit részleges felületi égésnek neveznek, hasonlit az első fokú égési sérüléshez és csupán a bőr felső rétegét károsítja. Mélyebb égés (mély felületi égés) esetén a napszúrás behatol a bőr mélyebb rétegeibe, így a másodfokú égési sérülésekhez hasonlíthatók. Emberekkel ellentétben, a kutyáknal a bőrfelületén nem jelentkeznek az ilyen súlyos égésekre jellegzetes hólyagok. A legsúlyosabb a teljes rétegégés, ami embereknél a harmadfokú égési sérülésnek felel meg és nemcsak a bőr összes rétegét, de olykor a bőr alatt található szöveteket is támadja, és szabadszemmel fehér sebhelyet okoz. Mindhárom esetben a napszúrással együtt szőrhullás és lokális vörösség járhat.
Nekem érzékeny a bőröm |
A kezelés az eset súlyosságának megfelelően változhat, de minden égési tüneteket mutató kutyával meg kell látogatni az állatorvost. A felületi égéseket az állatorvos letisztítja, miután helyi kezelésre szánt krémmel bekeni. Ezután a krémet a kutyatulajdonos otthon is használhatja kutyája kezelésére. A kutya a kórházban, intravénásan kap folyadékot a hidratálás és az elektrolit egyensúly visszaállítása érdekében. Ilyen esetekben napi rendszerességgel szükséges az égett felület tisztítása, bekrémezése és bekötése. Ahogy gondolnánk, az ismételt napszúrás komolyabb egészségügyi problémákat okozhat, mint például a bőrrák. Ezért ha szükségesnek érzik, a kutyatulajdonosok óvintézkedésként használjanak napolajat kutyájukon. Ajánlatos 15 vagy magasabb fényvédő faktoros napolajat beszerezni a helyi pet shopban vagy az internetről.
Az akrális bőrgyulladás a nagytestű kutyafajtáknál fordul elő a leggyakrabban. Ide sorolható a doberman pincher, labrador retriever, golden retriever, dán dogok, ír szetter, boxer és a német juhászkutyák.
A kutatók azt feltételezik, hogy a mosakodás endorfin hormonokat termel a kutya agyában (köznyelven ezt boldogság hormonnak nevezzük). A kutya hamar megtanulja, hogy a "nyalakodás" okozza ezt a bizonyos kellemes érzést. Más esetekben az is előfordulhat, hogy a nyalogatás allergiát, bőratkát, gombás fertőzést, ízületi gyulladást, traumát, daganatokat vagy neurológiai betegségeket vált ki. De olyan pszichés összetevők is lehetnek az okozók, mint az unalom, a stressz és a szeparációs szorongás. A hatékony kezeléshez fontos megállapítanunk a nyalogatás pontos okát.
Ha azt veszed észre, hogy a kutya túl sokat nyalogatta a lábát, nézd meg jobban, és figyeld meg, hogy nem-e találsz egy olyan területet, ahol a szőr már kezd lekopni és ahol a bőr elkezdett megvastagodni, pirosodni és kiirritálódni. Ha egy ilyen területet észlelsz, a legjobb, ha a kutyát egy állatorvos vizsgálja meg.
Az állatorvos valószínűleg azt fogja javasolni, hogy labrovizsgálatoknak illetve bőrszövettani vizsgálatnak vesd alá kedvencedet.
Mindenek előtt nem szabad engedni, hogy az állat túl sokat nyalogassa magát! Kephat a kutya gyógyszeres kezelést, kellemetlen ízű folyadékot, amit a szóban forgó területre kell csepegtetni, de adhatunk rá védőgallért is. A vadhús túlzott nyalogatása gyakran bakteriális fertőzést válthat ki a bőrön.
A nedvesség és a meleg következtében elszaporodhatnak a baktériumok. Ez viszketéshez vezethet.
Ha a túl sok "mosakodás" hátterében pszichológiai okok állnak, az állatorvos felírhat antidepresszáns gyógyszerekkel való kezelést is.
Az "ízületi pók" kifejezés egy bizonyos csánk betegségre utal akárcsak a csontos kinövés. A valóságban az ízületi pók a csánk mélyebben gyökerező ízületi megbetegedésének az egyik tünete. Gyakran a betegség nem több egy kis megerőltetésnél és a sántaság szóba sem jön. Viszont komolyabb esetekben, ahol a sántaság vagy jelen van vagy nem, a betegség magába foglalja a csont károsodását is.
A ló csonkja bonyolult. Hat csontot tartalmaz, amelyek négy különálló ízületet alkotnak és mindezt ízületi tokok és ínszalagok tartják össze. A legnagyobb a sípcsonti ízület. Az ízületi pók a sípcsonti ízületeken levő szalagok gyulladására utal, ami a ló csánkjának a sípcsont-ízületi tokjának a puffadását vagy tágulását okozza. Ez aztán lágy duzzanatként jelenik meg az ízület felső és külső valamint az alsó belső felén. A betegséget csak ritkán kíséri láz vagy fájdalom, és a sántítás is ritkán jelenik meg.
A pontos diagnózishoz mindig ki kell kérni az állatorvos véleményét |
Mivel az ízületi pók a csánk megbetegedésének az egyik tünete és nem egy bizonyos csánk ízületi betegség minden esetben körültekintően kell eljárni. Állatorvos véleményét kell kérni, hogy megállapítsa a tünetek mögött meghúzódó okokat még akkor is, amikor a ló egészségesnek tűnik.
A kezelés attól függ, hogy mi áll az ízületi pók hátterében. Az állatorvos mindegyik esetet megvizsgálva egyedi kezelést fog ajánlani.
Jóllehet az ízületi pók nem életveszélyes, érdemes komolyan venni. Ez a betegség a csánk megbetegedésének az egyik tünete, nagy valószínűség szerint a csánk ízületi tokja megerőltetésének, de egyes esetekben sokkal súlyosabb betegségnek is lehet a jele, például a csontos kinövésnek vagy a leváló csont-porcgyulladásos betegségnek. Amennyiben az ízületi pók elfertőzik, a sípcsonti ízület begyullad és azonnali orvosi segítségre lesz szükség!
Az atkák, melyek rühességet okoznak a kutyáknál (rühatkák és dermodex atkák), mindig jelen vannak a kutya testén, de kis mennyiségben nem okoznak problémát. A kutyák ellenállóak a fertőzésnek, hacsak nem gyengül le immunrendszerük, vagy nem olyan fajta, mely hajlamos az atkáksodásra.
A kutyák általában ellenállóak a fertőzésre nézve |
Mivel a rüh egy bőrbetegség, a legtöbb gazda azt gondolná, hogy nem is igazán veszélyes. De a rühfertőzés rosszabbá is válhat és további, másodlagos fertőzések jelenhetnek meg.
Olyan ártalmatlan mikroorganizmusok fertőzhetik meg a kutyát, mint a gombák, és egyéb baktériumok. A bőr állapota romlik, ami vérmérgezéshez és sokkhoz is vezethet. A szem körül kialakult rühfertőzés hatására a szem is megfertőződhet. Bár az antibiotikumok kitisztítják ezeket a fertőzéseket, visszatérhetnek, ha nem kezelődnek ki teljesen.
A kutya kényelmetlenül érzi magát, és ennek megfelelően viselkedik. Nem lesz étvágya, és fizikai állapota leromlik. A súlyveszteség még inkább legyengíti immunrendszerét. Ebben a legyengült állapotban, bármilyen betegséget elkaphat, még akkor is, ha be volt oltva ellene. Az oltások ugyanis soha nem nyújtanak 100%- os védelmet a betegségek ellen, csupán egy fajta plusz védelemként szolgának.
Kutyád más négylábúakkal érintkezve átadhatja a fertőzést |
A rühvel fertőzött kutya átadhatja a betegségét más kutyáknak, és a rühatka emberre is ragályos! Igaz, nem élnek sokáig az emberi testben, de igyekeznek megtelepedni bárhol és bármikor. Ha a kutyád rühatkás, meg van az esélye annak, hogy te is viszketni fogsz vele együtt!
A rühfertőzés kezelhető és megelőzése sem nehéz. Egy ilyen fertőzés nagyon kényelmetlen a kutya számára, ezért nem szabad várni vele. Ha viszketegségi tüneteteket észlelsz a kutyádon, minél előbb vidd állatorvoshoz! Minél előbb észreveszed a fertőzést, annál könnyebben szabadulsz meg tőle. Ezzel egyidőben, kevésbé költséges és kellemetlen.